Prostat

Prostat Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir?

ameliyatsız prostat tedavisi

Prostat büyümesi (BPH) bulguları genelde 50 li yaşlarda başlar, 60 yaşından sonra erkeklerin %50 sinde, 80 yaşından sonra ise erkeklerin %90 prostat büyümesi ve buna bağlı bulgular mevcuttur.

Yetişkin bir erkekte normal prostat 20-30 cc/gram civarındadır.

İyi huylu prostat büyümesinde; prostat boyutları önemli olmakla birlikte tek başına anlam ifade etmez. Prostat büyümesine bağlı bası bulguları ve şikayetler bazen 30 gramdan itibaren başlamakla birlikte, bazen ise 80 hatta 100 gramlarda dahi ciddi bulgu vermeyebilir. Burada prostatın büyüme şekli, sertlik derecesi ve idrar torbası fonksiyonları belirleyici olabilir.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

benign prostat hiperplazisi

Prostat büyümesinin bulguları yaşamı son derece olumsuz etkiler ve kişi yaşam konforunu bozar. Prostat büyümesinin birçok bulgusu olmakla birlikte, en sık görülenleri duralayacak olursak;

  • Sık idrara çıkma,
  • İdrar kuvvetinin azalması,
  • Ani idrar yapma hissi,
  • İdrar bittikten sonra damlama,
  • Kesik kesik idrar yapma,
  • İdrar boşaltmakta zorluk,
  • Tam boşalamama hissi,
  • İdrarda kan,
  • Sık idrara çıkma,
  • İdrar kaçırma

Son evrelerde ise; istemsiz olarak damla damla idrar yapma ve sonuçta idrarın tam kesilmesidir.

Prostat büyümesi tedavisine geçmeden önce prostat hakkında tüm faydalı yazılarım için buradan (prostat hastalığı hakkında faydalı bilgiler) ulaşabilirsiniz.

Prostat Büyümesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Prostat hastalığının (BPH) tedavisinde; Erken aşamada birtakım bitkisel tedaviler ve yaşam alışkanlığı değişiklikleri denenebilir. Prostat bulguları hastanın yaşamını belirgin derecede olumsuz etkilemeye başladığında ilaç tedavisine başlamak lazım. Prostat ilaçları genel; olarak mesane dediğimiz idrar torbasının kasılma kapasitesini arttırıcı veya prostatı gevşetme özelliği bulunan etken maddelerdir. İlaçlar yetersiz gelmeye başlarsa radikal tedavi dediğimiz prostat sorununu kökten çözecek tedavileri başvurulmalıdır. Prostatın kesin çözümünde; ameliyatlar son yıllara kadar alternatifsiz tek yöntemdi. Fakat bir takım ek hastalıklar ve yaşlılığa bağlı sorunlar nedeniyle herkese uygulanamaması, uygulanan kişilerde ise istenmeyen ağır yan etkilerin ortaya çıkması alternatif yöntem arayışına itmiştir. Prostatın anjiyo ile tedavisi dediğimiz Prostatik Arter Embolizasyon‘u son yıllarda geliştirilen, etkinlik olarak ameliyatlara denk, son derece konforlu olması ve istenmeyen yan etkilerin son derece düşük olması sebebiyle iyi bir alternatif olarak ortaya çıkmıştır.

Prostatik Arter Embolizasyonu yani anjiyo ile prostat tedavisi; ameliyattan tamamen farklı, hastanede yatış gerektirmeyen, hastanın bir gün sonra işine dönebildiği, modern ve teknolojik bir tedavidir. Anjiyo ile tedavinin dezavantajı ise son derece iyi yetişmiş ekip ihtiyacı nedeniyle henüz yaygınlaşmamış olmasıdır.

author-avatar

About Dr. Ali Yurtlak

1970 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. Tıp fakültesi eğitimini Adana Çukurova Üniversitesinde 1996 yılında tamamladı. Radyoloji eğitimini İstanbul Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaptı. Son yıllarda radyoloji alanından, Girişimsel Radyoloji dalına kayarak anjiyografik tedaviler yapmakta. Faal olarak Özel Atlas Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi ve İstanbul Medicine Hospital Hastanesi bünyesinde Anjiyografi sorumlusu olarak çalışmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir