Prostat

Prostat Kalsifikasyon Nedir? Neden Olur?

prostat iltihabı nasıl kurutulur

Prostat Kalsifikasyon Nedir?

Prostat kalsifikasyon nedir? Prostat bezinde kalsifikasyon ne demek? Çoğu zaman radyoloji raporları olan ultrason ve tomografide sıkça rastladığımız bir kavramdır. Prostatta karşılaşılan kalsifikasyon ve taşların önemi var mıdır? Ve neden oluşurlar?


Prostatta izlenen taş ve kalsifikasyonlar hastanın yaşı ve prostatın boyutuyla ilişki göstermektedir. Fakat prostat dakikası birkasyon ve taşların alt idrar yolları şikayetleri üzerine katkısı ne değildir.

Prostatta izlenen Taşlar ve kalsifikasyon dediğimiz kireçlemelerin idrar yolları yakınmalarını etkileri konusunda dünyada birbiriyle çelişen çok sayıda yayın mevcuttur. Fakat özellikle son yıllarda yapılan ulusal ve uluslararası yayınlarda prostat da izlenen taş ve kalsifikasyonların idrar yolları yakınmaların da sanıldığı kadar etkili olmadığı gözlenmektedir.

Prostat Kalsifikasyon Neden Olur? Nedenleri Nelerdir?

Peki bu kireçlenme dediğimiz prostat bezindeki kalsifikasyonlar neden olur; prostatın iltihapları, beynin prostat hiper Plusisi parantez iyi huylu prostat büyümesi, ve bir takım metabolik değişiklikleri pahalı olduğu düşünülmektedir

Prostatta izlerin büyük kalsifikasyon ve salgı bezleri içerisinde gelişmiş olan Taşlar idrar yolları taşları gibi değildir. İdrar yolları taşlarının çok tipik bulguları vardır idrar yollarında ki böbrek taşları böbrek içerisinde iken yıllarca sessiz kalabileceği gibi böbrek bölgesinde Künç nitelikte ağrılara sebep olabilir. Ayrıca böbrekteki bir taşın idrar kanalına düşmesi ile çok şiddetli kolik tarzda ağrı oluşabilir.

Böbrek taşlarındaki tedavi protokolleri bellidir. Fakat prostat taşları konusunda son yıllara kadar bir takım kafa ve kavram karışıklıkları vardı. Özellikle alt idrar yolları yakınmalar olan hastalarda büyük prostat taşlarının çıkarılması gündeme gelebiliyordu. Fakat günümüzde prostat taş ve kalsifikasyonlarının idrar yolları yakınmalarında çok önemli olmadığından dolayı fazla dikkate alınmamaları eğilimi ortaya çıkmıştır. Bu sebeple prostat düzeyinde tespit etmiş kalsifikasyon dediğimiz kireçlenmeler ve taşların korkulacak bir şey olmadığını söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir