Prostat

Prostat İçin Kullanılan İlaçlar

prostatta kullanılan ilaçlar

Prostat için kullanılan ilaçlar ,Prostat büyümesi durumunda hastaların çok merak ettiği konuların başında ilaç tedavileri gelmektedir. Sonda kullanacak cümleyi girişte söyleyecek olursak; maalesef günümüzde prostat büyümesini tedavi edip prostatı normale getiren bir ilaç mevcut değildir.


Prostat büyümesinde kullanılan ilaçlar hastaların semptomlarının yani şikayetleri baskılamak için yapılmaktadır.

İlaçlı tedavide en sık kullanılan ve prostatın prostat büyümesine bağlı tıkanmayı hızlı şekilde rahatlatan preparatlar genelde “alfa bloker” adını verdiğimiz gruptur. Son dönemde geliştirilen alfa bloker preparatlarının yan etkileri oldukça azaltılmıştır.

Bunun dışında prostatı büyümüş (35 gramın üzerinde) olan hastalarda prostatın büyümesini durduran ve kullanıldığı sürece boyut olarak küçülme sağlayan “5 alfa redüktaz inhibitörleri” denilen bir grup vardır. 5 alfa redüktaz inhibitörü dediğimiz grup ilaçların etkinliği düzenli kullanım sonrası 9-12 aydan sonra ortaya çıkar.

Aşırı aktif mesane dediğimiz bir fonksiyon bozukluğu mevcutsa; tedaviye “anti-kolinerjik grup” ilaçlar eklenir.

Son dönemlerde ereksiyon (sertleşeme) üzerine etkili “Fosfodiesteraz 5 inhibitörü” grubu ilaçların düzenli kullanımında da idrar şikayetlerinde düzelme olduğu gösterilmiştir.

Geceleri uykudan uyandıran sık tuvalete gitmek için hastalara “desmopressin” oldukça etkilidir (fakat dikkatli kullanılması gerekmektedir).

Son yıllarda kullanım kolaylığı sağlamak amacıyla yukarıdaki ilaçların kombinasyonundan oluşan tabletler üretilmeye başlamış olmakla birlikte ülkemizde henüz kullanımı çok sınırlıdır.

Prostat büyümesinde kullanılan ilaçlarının beraberinde kullanılmaması gereken ilaçlar var mı?
Prostat büyümesi için “alfa bloker” ilaçlar ve sertleşmeyi sağlayan ilaçların beraber kullanılmaması gerektiğinde; ciddi tansiyon düşmelerine neden olabilir. Tansiyon ilaçlarının, bazı antibiyotiklerin, epilepsi ilaçlarının, psikiyatride kullanılan bazı ilaçların prostat büyümesinde kullanılan ilaçlarla etkileşimi olabilir. Prostat büyümesi için kullanılan ilaçların hepsi mutlaka doktorunuz tarafından düzenlenmelidir.

Prostat Büyümesinde Etkili Bitkisel İlaçlar Nelerdir?

Bitkisel ilaçlar bitki özlerinden yapılır. Çeşitli bitkilerin kök, kabuk, çekirdek, polen, yaprak veya meyvesi belirli oranlarda kullanılarak bu ilaçlar hazırlanır. Prostat büyümesi tedavisinde kullanılması tavsiye edilen bitkisel ilaçlar genelde:

  • Kabak çekirdeği,
  • Güney Afrika yıldız otu (Hypoxis rooperi),
  • Afrika kuş üzümü ağaç kabuğu (Pygeum africanum),
  • Çavdar poleni,Amerikan bodur hurma meyvesi (Serenoa repens),
  • Isırgan otu kökü bitkilerden temin edilir.

Bu bitkilerin prostat büyümesinde etkileri geniş bilimsel çalışmalarla doğrulanmış değil ve etki mekanizmaları net açıklığa kavuşturulmamıştır. Bitkisel ilaçların üretim menşeine dikkat edilmesi önemlidir çünkü bu karışımların kontrol ve denetimleri zordur. Çok fazla sayıda bitkisel ilaç hazırlayıcısı olduğundan ve içeriği standart olmadığından bir kullanım önerisi yapmak imkansızdır. Prostat büyümesi nedeniyle bitkisel ilaç kullanma niyetiniz varsa mutlaka uzman bir üroloğun tavsiyelerini almakta fayda vardır. Bitkisel ilaçların yan etkileri; genelde hafiftir ve mide-bağırsak rahatsızlıkları (şişkinlik veya kabızlık) şeklindedir.

author-avatar

About Dr. Ali Yurtlak

1970 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. Tıp fakültesi eğitimini Adana Çukurova Üniversitesinde 1996 yılında tamamladı. Radyoloji eğitimini İstanbul Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaptı. Son yıllarda radyoloji alanından, Girişimsel Radyoloji dalına kayarak anjiyografik tedaviler yapmakta. Faal olarak Özel Atlas Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi ve İstanbul Medicine Hospital Hastanesi bünyesinde Anjiyografi sorumlusu olarak çalışmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir