Varis

Bacakta Mor Damar Neden Olur?

mor damar oluşumu

Bacakta Mor Damar Neden Olur?

Bacakta mavi damar belirginleşmesi varis oluşumunu gösterir. Peki, bacakta mor damar neden olur? Bacaklarda kötü görünüme neden olan varisler genellikle toplardamar yetmezliği kaynaklıdır.

Toplardamar yetmezliği durumunda, kanı ayak bölgesinden başlayarak yukarı taşıyan toplardamarlar görevini yapamaz. Bu nedenle kapakçık sistemi bozulur. Kapakçık sistemindeki bozulma damar çapında artış olmasına ve akımın yönünün tersine dönmesine sebebiyet verir. Kan kaçışı olarak da ifade edebileceğimiz bu durumda toplardamar yatağında kan birikmesi olur ve basınçta artış meydana gelir. Basınç artışı olunca ince kılcal damarlar genişler ve bacakta mavi damar, yani varis oluşur. Bacakta ince mor damarlar neden olur sorusunun yanıtından önce konuyu ele almakta fayda olacaktır.

Varis olarak adlandırdığımız genişlemiş kılcal damarların çapı inceyse ve damarlar cilde yakınsa kırmızı ve mor görünüm oluşur. Genişleyen kılcal damarların çapı daha büyükse ve damarlar derine yerleşmişse bacakta mavi damar belirginleşmesi olur. Bu tip variköz damarlar ilerleyen yaştaki kadınlarda damar yetmezliğine bağlı olmaksızın genetik ve hormonların etkisiyle ortaya çıkabilmektedir. Bununla birlikte varis oluşumun nedeni çoğu aman toplardamar yetmezliğidir.

Varis Çeşitleri Nelerdir?

Varis; telenjiektazik varis, retiküler varis ve turunkal varis olmak üzere üç farklı çeşittedir.

GÖRSELLER

1.

telenjiektazik varisler

Örümcekağı tarzında olan varisler (telenjiektazik varisler)

2.

bacaklarda mor damarlar

Retiküler Varisler (Orta boy varisler)

3.

Varis Paketleri

Turunkal Varisler (Varis pakeleri)

Bacakta mor damar neden olur açıklayarak farklı varis nedenleri olabileceğine değindik. Peki, kötü görünüm oluşturan bu damarlardan nasıl kurtuluruz. Bu kötü görünümlü damarlardan kurtulmak için öncelikle toplardamar yetmezliği tedavisi gereklidir.

Toplardamar yetmezliği tedavisi için iki seçenek vardır: Termal ablasyonlar dediğimiz yakarak tedavi ve biyolojik yapıştırıcı ile damarım iç yüzünü tamamen kapatma. Varislerin tedavisine yetmezlik sorunu gözlenen damarın kapatılmasıyla geçilebilir. Damar yetmezliği tedavi edilmeden mavi-mor renkte varisler tedavi edilirse varisler hızlı bir şekilde yeniden oluşacaktır.

Mavi-mor renkli ince veya kalın düz veya kabarık varis tedavisi için sıvı ve köpük skleroterapiler daha sık tercih edilir. Skleroterapiye ek olarak örümcek ağı tarzında kırmızı renkli kötü estetik görünüm oluşturan varislere yüzeysel cilt lazerleri ile tedavi uygulanabilir. Genişleyerek üzüm salkımı tarzında cilt altı paketler oluşturmuş büyük varislere mikro cerrahi dediğimiz 1-2 mm’lik kesilerle tedaviler uygulanabilir. Bununla birlikte büyük varislerin köpük veya sıvı sklerotrapi yöntemiyle de tedavi edilmesi mümkündür.

Unutmamak gerekir ki bacaklarımızda toplardamar yetmezliği varsa bunun ilerlemesine izin vermeden tedavisini yaptırmamız gerekmektedir. Varis tedavisi gecikirse cilt ve cilt altı düzeyinde ve gözle görülemeyen derin bölgelerde çok sayıda varis gelişecektir. Derin bölgelerdeki varislerin tamamen iyileştirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle varise neden olan damar yetmezliği hastalığı ilerleyip bacak estetiğini bozmadan erken aşamada tedavinin yapılması önem taşır.

author-avatar

About Dr. Ali Yurtlak

1970 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. Tıp fakültesi eğitimini Adana Çukurova Üniversitesinde 1996 yılında tamamladı. Radyoloji eğitimini İstanbul Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaptı. Son yıllarda radyoloji alanından, Girişimsel Radyoloji dalına kayarak anjiyografik tedaviler yapmakta. Faal olarak Özel Atlas Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi ve İstanbul Medicine Hospital Hastanesi bünyesinde Anjiyografi sorumlusu olarak çalışmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir