Varis

Genital Varis (Kasık Varisi) Nedir?

genital kasik varisi

Kasık varisleri diye tanımlayacağımız genital varis; çoğu zaman karın içi ve kasıkta birbirleriyle bağlantılı ortak bir problemin uzantısıdır. Bacağın gövdeyle birleştiği bölge ve vajina çevresi varisler gözle görüldüğünden hastalar rahatlıkla bu anormalliği fark edebilmektedir. Fakat iç genital bölge varislerinin tanısı maalesef çok gecikmektedir. Genital bölge dediğimizde alt karın bölgesi uterus ve overler çevresinden, cilt altı kasık gölgesine uzanan varis gelişimleri anlatılmak isteniyor. Kasık bölgesi karın ile ön tarafta uyluk birleşimi bölgesinin arasında kalan kesimlere denir. Bu bölgedeki varisler bazen kasık bölgesi veya vajen duvarlarında gözle gözükür haldedir, bazen de karın boşluğunda uterus (rahim) ve over (yumurtalık) çevresinde gözle görülemeyecek alanlarda gelişir.

kasık bölgesi genital varis
 
vajina bölgesi genital varis

Kasık Varislerinin çizimle gösterimi; alttaki çizimde kasık bölgesinden vulva ve vajene uzanan varis gelişimleri izlenmekte.

 

 
kasık bölgesi genital varis

Birden fazla doğum yapmış kadında; kasık bölgesinde yaygın varis pakeleri izlenmekte.

 

Genital Varis (Kasık Varisi) Nedenleri Nelerdir?

Genital varis dediğimiz kasık ve vulvovajinal bölgeyi tutan varislerin nedeni basit ince variköz gelişimlerden ağır hastalıklara kadar uzanmaktadır.

 • Vulvovaginal bölgede bazen, altta herhangi bir hastalık olmadan hafif varis gelişimleri olabilmekte ve bu durum sadece basit kozmetik bir sorun yaratmaktadır.
  Bunun dışında:
 • Pelvik Konjesyon sendromu.
 • May Thurner sendromu.
 • Nut Cracker sendromu.
 • Sık Doğumlar.
 • Aşırı kilo.
 • Derin Ven Trombozu (DVT).
 • Karın içi kitleler.
 • Vena Kava sendromları.
 • Siroz gibi Portal hipertansiyon nedenleri kasık-vulvovaginal varislere neden olabilir.

Kasık varislerine neden olana hastalıkların ortak noktası; kasık ve vajinal bölgede venöz (toplardamar) basıncı arttırmasıdır. Kasık bölgesinin kanını boşalttığı karın içi büyük venlerde basıncı arttıran her türlü bası veya tıkanıklık kasık varislerine neden olabilir.

Genital Varis Tanısı Nasıl Olur?

Genital varis karın içi ve kasık-vulvovajinal gölgeyi içine alan kompleks bir oluşum olduğunu bilmemiz gerek. Vulvovajinal bölgedeki varis gelişimleri hastalar tarafından kolaylıkla görülmektedir. Genital varislerde hastanın hekime başvuru nedenlerin başlarında gelmektedir gözüken varisler. Burada tanı genital varislerin altında yatan hastalıkların ortaya çıkarılmasıdır.

Öncelikle hasta öyküsü alındıktan sonra hasta muayene edilmeli ve şüphelenilen nedene yönelik birtakım incelemeler yapılmalıdır.

 • Genital varislerin (kasık varisi) sebebi genelde karın içi problemler olduğundan (pelvik konjesyon sendromu, may thurner sendromu, DVT ve karın içi kitleler gibi) Ultrasonografi, Bilgisayarlı Tomografi ve MR tanıda sık kullanılan ve son derece etkili tetkiklerdir. Hastada genital varislerin (kasık varisleri) nedeni, pelvik konjesyon sendromuysa genişlemiş overyan ven ve rahim-yumurtalık çevresi genişlemiş venlerin (toplardamar) gösterilmesi gerekir.
 • Kasık varislerinin sebebi May Thurner sendromu ise; kasık bölgesinde sağ ana kasık damarının sol bacak venine basısı gösterilmeli.
 • Kasık varislerinde neden DVT ise kasık içinde ana toplardamarın (iliyak venlerin) tıkalı olduğunun USG, Bilgisayarlı Tomografi veya MR ile gösterilmesi gerekmektedir.
 • Ayrıca karın içi kitleler, birtakım yapışıklıklar, küçük damar tıkanıklıkları veya kasık varisine neden olabilecek Portal Hipertansiyon nedenleri radyolojik olarak kolaylıkla gösterilebilmektedir.

Unutmamak gerekir ki kasık varisi çoğu zaman sadece bir kozmetik problem değildir. Birçok ciddi sağlık sorunuyla birliktedir veya sorunların habercisidir.

Genital Varis Tedavisi Nasıl Olur?

Kasık varisleriyle başvuran hastalarda öncelikle varise neden olabilecek aktif hastalık veya problemlerin belirlenmesi gerekmektedir. Altta yatan hastalıklar tedavi edilip vajen ve kasık bölgesindeki toplardamar içerisindeki basınç düşürüldükten sonra varislerde gerileme gözlenecektir. Tam yok olmayan variköz gelişimler içinse skleroterapik tedaviler uygulanarak varisler yok edilebilir. Bacak bölgesinde olduğu gibi kasık ve vulvar bölge (vajen ağzı) varisleri başarılı bir şekilde yok edilebilmektedir.

Genital Varis Komplikasyonları Nelerdir?

Kasık varislerinin sadece kozmetik bir problem olmadığını, genelde altında karın içi bir hastalık yattığını bilmekteyiz. Kasık varisine neden olan karın içi hastalıkların birçok bulguları ve komplikasyonu vardır. Karın içi hastalıkların tedavi edilmesiyle birlikte, hastanın hem şikayetleri giderilmiş hem komplikasyonları önlenmiş olacaktır.

Vajinal varis veya kasık varislerine neden olan problemler çözülmezse; ciddi kozmetik problem yaratan varisler kalıcı sıkıntılar oluşturacaktır. Vajen varisleri ve Kasık varislerinin komplikasyonları:

 • Vajen duvarında varis gelişmişse ve kasık bölgesi varislerinde; durdurulamayan sızıntı şeklinde kanamalar,
 • Hiperpigmentasyon dediğimiz kalıcı siyak renk değişikliği gelişimi.
 • Yüzeysel tromboflebit veya yüzeyel toplar damar tıkanıklıkları.
 • Enfeksiyonlar.
 • Cinsel ilişkide ağrı, Kasıklarda şişkinlik ve ağrı.
 • Estetik-kozmetik deformasyonlar.
 • Derin Ven Trombozu riski.
author-avatar

About Dr. Ali Yurtlak

1970 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. Tıp fakültesi eğitimini Adana Çukurova Üniversitesinde 1996 yılında tamamladı. Radyoloji eğitimini İstanbul Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaptı. Son yıllarda radyoloji alanından, Girişimsel Radyoloji dalına kayarak anjiyografik tedaviler yapmakta. Faal olarak Özel Atlas Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi ve İstanbul Medicine Hospital Hastanesi bünyesinde Anjiyografi sorumlusu olarak çalışmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir