Varis

Variköz Venöz ve Variköz Ven Nedir?

varikoz ven hastalığı

Variköz Ven Nedir?

Variköz ven sık görülen önemli hastalıklardan biridir. Varikoz venler tadavi edilmediğinde ciddi sorunlar oluşturabilir. Peki, variköz ven nedir?

Variköz kelimesi Latince kökenlidir ve varis gösteren anlamına gelir. Bu bağlamda variköz ven ne demek sorusunu varise dönüşmüş toplardamarlar olarak yanıtlayabiliriz. Variköz ven genellikle bacaklarda görülür.

Variköz Ven Belirtileri Nelerdir?

Variköz venler, genelde bacak bölgesinde görülür. Belirtisi ise kabarık ve büklüntülü görüntüdür.  Varise dönüşmüş toplardamarların daha çok bacakta görülmesi, bacak bölgesinin, vücudun alt bölgesinde olması nedeniyle yerçekimi etkisine fazlaca maruz kalmasından kaynaklanır.

Variköz venler büyük veya küçük safen ven olarak adlandırılan yüzeyel damar sistemlerinin genişleyip kapakçık sistemlerinin bozulmasına bağlı olarak gelişir.

Varis gelişmiş toplardamarları cilt ve cilt altında görürüz; fakat varisli yapıların derin dokularda, kas yapıları arasında gelişmesi de mümkündür.

Variköz Ven Tedavisi Nasıl Olur?

Damar yetmezliği olması durumunda variköz venöz tedavisi gerekli olur. Damar yetmezliğine bağlı olarak çok fazla variköz ven gelişmiş olması durumunda cilt ve cilt altı düzeydeki genişlemiş varış yapılarını skleroterapi varis tedavisi ile normale getirebilmek mümkündür. Bununla birlikte “kas” yapıların arasında ve kemiğe yakın bölgelerdeki variköz “venöz” için çok fazla müdahale yapılamaz.

Bacakta derin bölgelerde varisler gelişmiş ise rahatsız edici düzeyde ve kalıcı çap artışı oluşur. Bu durum özellikle de kadınlarda görülür. Alt ekstremite düzeyinde variköz venlerin skleroterapi ile tedavi edilmesi önemlidir. Ancak tedaviden önce bu varislere neden olan büyük toplardamar yetmezliğinin; termal veya biyolojik yapıştırıcılarla kapatılarak düzeltilmesi gerekir.

author-avatar

About Dr. Ali Yurtlak

1970 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. Tıp fakültesi eğitimini Adana Çukurova Üniversitesinde 1996 yılında tamamladı. Radyoloji eğitimini İstanbul Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaptı. Son yıllarda radyoloji alanından, Girişimsel Radyoloji dalına kayarak anjiyografik tedaviler yapmakta. Faal olarak Özel Atlas Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi ve İstanbul Medicine Hospital Hastanesi bünyesinde Anjiyografi sorumlusu olarak çalışmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir