Genel

Bacakta Kendiliğinden Oluşan Morluklar – Vücutta Morarma

bacaktaki morluklar

Bacakta Kendiliğinden Oluşan Morluklar – Vücutta Morarma : Vücudumuzun birçok yerinde bazen bir darbe sonucu bazen de kendiliğinden morluklar gelişebilir.Bu morluklar neden olur? Nasıl Geçer? Korkulması Gerekir Mi? Detaylıca ele alalım.

Morluklar Neden Olur?

Bacak veya vücudumuzun başka bölgelerinde oluşan morluklar bazen bir darbe sonucu gelişir bazen ise nedenini hatırlamadığınız küçük travmalara bağlı oluşabilir.

bacaktaki morluklar

Günlük yaşamımızda birçok kez kapı kenarından, sehpa, masalara kadar çarpma sonucu küçük veya büyük ciddi-cilt altında morluklar gelişebilir. Büyük travmalar genelde akılda kalıcıdır. Fakat küçük çarpma veya travmalardan ciltte zedelenme yoksa genelde unutulur ve bu bölgede gelişen morluklar kendiliğinden olmuş gibi algılanabilir. Travmadan hemen sonra ciltte koyu pembe-kırmızı morluklar oluşur, ilerleyen zamanlarda yeşil-mor ve en son kahverengi-sarı rengi dönüşerek kaybolurlar.
Özellikle kol ve bacaklarda, kadınlarda cilt daha ince, cilt altı dokunun daha kalın olması nedeniyle damar desteği çoğu zaman erkeklere göre daha zayıf ve benzer değişiklikler yaşlılarda da damar desteğinin zayıflaması ile birlikte bu gruplarda morluklar daha sık görülebilmektedir.

Bacaklarda Morarma Neden Olur?

Bacakta morluk oluşumunu kolaylaştırıcı birçok etken vardır.

Kadınlar morluk oluşumuna daha yatkındır,Yaşlılık, Hematolojik hastalıklar,Hemofili,Lösemi, lenfoma,Trombosit eksiklikleri,B12 ve C vitamin eksiklikleri,Bazı ağrı kesiciler,Balık yağı, gingko, ginseng ekstreleri,Kan sulandırıcı ilaçlar,Aile içi şiddete bağlı travma,Aşırı alkol,Yetersiz beslenme,Bazen aşırı egzersiz,Varis Arteriovenöz malformasyonlar morluk oluşmasının nedenlerindendir.

Morluk Korkulacak Bir Şey Midir?

Vücutta özellikle kol ve bacakta görülen morlukların sebebi bilinen bir travmaysa genelde korkacak bir durum yoktur. Fakat ciltteki morluklar kendiliğinden oluşuyorsa veya travma şiddeti ile orantısız morluk gelişimi varsa altta yatan sebepler açısından araştırmak gerekebilir. Oluşan morlukların kendiliğinden geliştiğini düşünüyorsak gözleyip emin olmak gerekir. Çünkü çoğu zaman kendiliğinden geliştiğini düşündüğümüz morlukların altında dikkat etmediğimiz travmalar yatmaktadır. Travmayla orantısız cilt morlukları veya kendiliğinden oluşan büyük cilt morlukları varsa altta yatan sebebinin araştırılması için tıbbi destek alınmalıdır.
Öncelikle medikal tedavi alınıyorsa ilgili branş hekimine danışılarak bu morlukların sebebinin kullanılan ilaçlara bağlı olup olmadığı araştırılmalıdır.
Kan sulandırıcı ilaçlar alınıyorsa ciltte morluklar beklenen bir durum olmakla birlikte, aşırı morluk varlığı kan sulandırıcı ilacın dozunun yüksek olduğuna işaret eder.
Ortada morlukları açıklayacak bir sebep yoksa; olası lenfoma, lösemi ve trombosit hastalıklar açısından bir hematoloğa başvurmak gerekebilir.
Özellikle bacaklarda damar yetmezliğine bağlı gelişen varisler nedeniyle, ciltte mor renk değişiklikleri ve varis kanamalarına bağlı morarmalara sık rastlanmaktadır. Varise bağlı kanamaların önüne geçmek için damar yetmezliği ve buna bağlı varislerin yok edilmesi gerekir. Varise bağlı gelişen kanamalar bazen günlerce durmayabilir, bu nedenle kalıcı tedavi öncesi uzun süreli tampon uygulama gerekebilir

Vücutta Morarma Nasıl Geçer?

Morlukların altında yatan hastalık varsa öncelikle bunların tespit edilerek o duruma özel tedavinin planlanması gerekir.
Yaşlılık ve kadın cinsiyetine eşlik eden sık görülen morluklar da vurma ve çarpmalara karşı daha dikkatli olmak gerekir.
Okul ve oyun çağı çocuklar dediğimiz 2-12 yaş arasında diz altı morluklara sık rastlanmaktadır. Bu yaş grubunda gövde veya diz üstü bölgelerde morluk varlığı altta yatabilecek hastalıklar veya aile içi şiddet açısından uyarıcı olmalıdır.

Ciltte oluşan morluklar travmadan sonra koyu pembe-kırmızı, bir gün sonra koyu mor-yeşil-mavi renge, daha sonrada kahverengiden sarıya dönerek yok olurlar. Basit morlukların tamamen kaybolması 15-20 gün sürer.

Kendi kendine geliştiği düşünülen morluklar,
Tekrarlayan ve ağrılı olmayan morluklar,
Birden fazla yerde morarma oluşması,
Ek olarak diş eti, burun, vajinal kanama ve dışkıda kanamanın eşlik etmesi,
Morarmaya eşlik eden ateş, halsizlik, lenf bezi şişmesi, iç kanamalar varsa,
Travmayla orantısız büyük bir morluk oluşuyorsa,
Varislere bağlı kanamalar oluyorsa bir uzmana başvurmak gereklidir.

author-avatar

About Dr. Ali Yurtlak

1970 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. Tıp fakültesi eğitimini Adana Çukurova Üniversitesinde 1996 yılında tamamladı. Radyoloji eğitimini İstanbul Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaptı. Son yıllarda radyoloji alanından, Girişimsel Radyoloji dalına kayarak anjiyografik tedaviler yapmakta. Faal olarak Özel Atlas Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi ve İstanbul Medicine Hospital Hastanesi bünyesinde Anjiyografi sorumlusu olarak çalışmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir